Editoriali i "Lajmetarit"
kronika e numrit 138 date 2 maj 2006

Home Info Na shkruani Foto nga Berati Lajmet e tjera Arkiva Forumi i Lajmetarit

. Foto: Y. Hima

 

 

HOME NEWS EDITORIALE

Kėshtjella e Beratit pushtohet nga poetėt

 

 

Ditėn e diel nė datėn 30 prill 2006 Kėshtjella e Beratit u pushtua nga poetėt. Ata kishin ardhur nga Rusia, Hungaria, Kroacia, Slovenia, Rumania, Maqedonia dhe Kosova. Nė anėn perėndimore tė Kėshtjellės, aty ku ngrihet busti i Shėn Konstandinit u organizua Poeteka e Beratit, si derivate e Poetekės sė organizuar ditėt e fundit nė qytetin e Durrėsit. Midis poetėve tė huaj si hungarezi Mario Pupp, rumuni Paul Vinicius, maqedonasi Zoran Ducevski, greku Titos Patrikios, Boris Biletic qe edhe rusja Olga Sedekova, njė nga poetet mė tė njohura aktualisht nė Rusi, e njohur edhe jashtė Rusisė.
Poeteka e Beratit, si zgjatim i Poetekės sė Durrėsit u udhėhoq nga shkrimtari dhe pėrkthyesi i njohur Agron Tufa, ndėrsa organizatori kryesor i poetekės poeti Arian Leka nuk erdhi nė Berat. Nga poetėt shqiptarė mori pjesė poeti i njohur Xhevahir Spahiu, ndėrsa nga Kosova kishte ardhur Ali Podrimja, njė nga poetėt shqiptarė mė tė pėrkthyer nė Europė.
Organizator nė qytetin e Beratit ishte prefekti i qarkut Roland Bejko. Nė nderim tė poetėve nė Berat erdhi edhe Ministri i Jashtėm Besnik Mustafaj, Zėvėndėsministrja e Turizmit dhe Kulturės Zana Turku,etj. Poetėt u pritėn nė hyrje tė Kėshtjellės nga kryetari i bashkisė sė Beratit Fadil Nasufi.
Nė Sheshin e Shėn Konstandinit qenė mbledhur dashamirės tė artit poetik, nxėnės dhe qytetarė tė Beratit. Orkestra e shkollės sė mesme artistike “Ajet Xhindole” shoqėroi me muzikė leximin e poezive. Njė grup tė rinjėsh qenė veshur me veshje antike ilire dhe kostume popullore tė qytetit tė Beratit.
Pas pėrshėndetjes sė prfektit tė qarkut tė Beratit Roland Bejko iu dha fjala shkrimtarit Agron Tufa, i cili nisi tė prezantonte poetėt qė do tė lexonin poezitė e tyre.

Leximin e poezive e nisi poeti grek Titos Patrikios, i cili lexoi dy poezi. Poeti i ardhur nga vendi fqinj, ku ka lindur poezia foli pėr vlerat e qytetit tė Beratit dhe vlerat universale tė poezisė qė ka lindur nė kėto troje tė Ballkanit.
Me radhe lexuan poezitė e tyre miqtė e ardhur nga larg, tė shoqėruar edhe nga nga krijuesit vėndas Agim Mehqemeja, Suela Manaj, Fatbardh Dervishi, Efti Mboqe, Balil Gjini dhe Yzedin Hima.
U dhanė edhe dy cmime poetikė: nga prefekti i Beratit u nderua me cmimin “Onufri” poetja ruse Olga Sedekova, ndėrsa nga krijuesit e Pogradecit u nderua me cmimin “Nosit” poeti Xhevahir Spahiu.
Mė pas prefekti i qarkut tė Beratit Roland Bejko shtroi njė drekė nė “Castle Park”
Nė fjalimet pėrshė-ndetėse ra nė sy fjala e Olga Sedekovės, e cila midis tė tjerave tha se dikur Bota qe dypolare, pra me dy qendra tė qytetrimeve tė ndryshėme, ndėrsa tani ėshtė me shumė qėndra tė kulturės dhe qytetrimit. Njė nga kėto qendra tė qytetrimit ėshtė edhe qyteti i Beratit, i cili ka tre gjėra tepėr tė rėndėsishme qė e bėjnė tė tillė. E para ėshtė vendlindja e Kostandinit tė Madh, qė tregon pėr njė themel qytetrimi, e dyta ėshtė qyteti ku ka punuar dhe lėnė veprėn e tij njė nga piktorėt e njohur tė kristianizmit Onufri dhe e treta ka pranė njė mal tė shenjtė si Tomori, ku kanė burimin tėrė besimet.
Njė tjetėr poet Zoran Ducevski, nga Maqedonia foli pėr njohjen e kulturave tė njeri-tjetrit. Ai tha se kishte krijuar njė pėrfytyrim krejt tė gabuar duke parė vetėm gjysmėn, por tani ndihej i lumtur qė kishte njohur kėtė realitet. Poeti Zoran Ducevski ėshtė njė nga organizatorėt e festivalit ndėrkombėtar poetic tė Strugės. Ai tha se tani e tutje Poeteka dhe Struga ishin njė.
Pėrshėndetėn edhe poetėt Ali Podrimja dhe Xhevahir Spahiu.
Poetėt u larguan nga qyteti i Beratit duke marrė me vete njė ēmim poetik qė mund tė mbetet i pėrvitshėm, cmimin “Onufri”, pėrshtypjet e njė qyteti tė bukur e me kulturė tė vjetėr si Berati dhe duke lėnė pas kumbimin e poezisė sė tyre.

Yzedin Hima

Lajmetari: 02.05.2006. |top | Commente | Printo